Pametni gradovi više nisu koncept budućnosti – oni su sadašnjost. Na ovogodišnjem Smart City Summitu 2025., održanom u hotelu Kempinski u Savudriji, okupili su se stručnjaci, inovatori i donositelji odluka iz cijele regije. Zajednički su raspravili o izazovima i mogućnostima. Cilj im je bio razviti održive, tehnološki napredne urbane sredine. Ključne teme ovogodišnjeg summita bile su digitalizacija, održiva infrastruktura, građanska participacija te financijski modeli koji omogućuju transformaciju gradova.

Uloga Zelene Burze na Smart City Summitu
Predstavili smo konkretne projekte koji spajaju prirodna rješenja s tehnološkim inovacijama. Na ovaj način doprinosimo ekološkoj održivosti i socijalnoj inkluziji. Posebno smo istaknuli projekt šume hrane u Kaznionici Turopolje i kolektivni javni voćnjak u Splitu. Oba projekta povezuju zelene inicijative s procesima resocijalizacije. Omogućavaju integraciju ranjivih skupina u društvo. Kroz panel diskusije, pokazali smo kako se koncepti Nature Based Solutions i Community Based Solutions mogu implementirati u urbane prostore. To smo prikazali kroz prezentacije. To se radi na način koji donosi višestruke koristi zajednici.

Ključne rasprave i paneli
Jedan od najvažnijih aspekata Summita bila je razmjena znanja i iskustava kroz niz panela i stručnih rasprava. Posebnu pažnju privukli su paneli o financiranju pametnih gradova, primjeni tehnoloških rješenja u održivim zajednicama te digitalnoj participaciji građana.

Pregled ključnih panela i diskusija
Mogućnosti financiranja i razvoja pametnih gradova – Panel koji je pružio uvide u investicijske modele, fondove i financijske alate dostupne za razvoj infrastrukture pametnih gradova.
Poticanje regionalnog rasta kroz inovacije – Fokus na stvaranju inovativnih ekosustava i primjeni najboljih praksi kako bi se omogućio održiv gospodarski razvoj.
Pametna rješenja za održive zajednice – Rasprava o ključnim demografskim izazovima, ali i kako gradovi mogu postati otporniji, uključiviji i ekološki održiviji.
Sigurnost i kibernetička regulativa – Jasna poruka panela bila je da je usklađivanje kibernetičkih propisa nužnost, a ne opcija, kako bi pametni gradovi funkcionirali sigurno i učinkovito.
Građani kao temelj Smart City koncepta – Vjerojatno najdinamičniji panel, gdje se raspravljalo o ulozi građana u sukreiranju pametnih rješenja, digitalnoj participaciji i važnosti interaktivnih platformi.
Pametno s otpadom – Okrugli stol o inovativnim modelima gospodarenja otpadom i načinima kako tehnologija može optimizirati održivost urbanih sredina.
Zeleni gradovi i budućnost urbanizma – Panel na kojem smo sudjelovali zajedno s predstavnicima Grada Rijeke, raspravljajući o implementaciji ekoloških rješenja u urbanim prostorima.
Održiva infrastruktura i klimatska otpornost – Rasprava o prilagodbi gradova na klimatske promjene te ulozi pametnih tehnologija u kreiranju održive budućnosti.
Pametni turizam – je li Hrvatska spremna? – Ključna tema koja je otvorila diskusiju o izazovima i mogućnostima implementacije pametnih rješenja u turizmu.

Panel o financiranju pametnih gradova pružio je dubinski uvid. Razmotreni su dostupni investicijski modeli i EU fondovi. Također su predstavljeni mehanizmi javno-privatnog partnerstva koji omogućuju razvoj urbane infrastrukture. Rasprava o pametnim rješenjima za održive zajednice istaknula je važnost integracije digitalnih usluga i ekoloških projekata u svakodnevni život građana. Poseban fokus bio je stavljen na ulogu građana. Oni su ključni sudionici u razvoju pametnih gradova. To se ostvaruje kroz digitalne platforme, participativne budžete i interaktivne sustave koji omogućuju lakšu komunikaciju s gradskom upravom.

Sigurnost u digitalnom dobu također je bila jedna od središnjih tema. Naglasak je bio na kibernetičkoj regulativi. Raspravljalo se i o izazovima koji dolaze s ubrzanom digitalizacijom gradskih sustava. Panel rasprava o inovativnim modelima gospodarenja otpadom otvorila je pitanja optimizacije resursa. Također se raspravljalo o tehnološkim rješenjima koja mogu poboljšati održivost urbanih sredina.
Ključni zaključci Summita
Iz ovogodišnjih diskusija i primjera dobre prakse može se izvući nekoliko ključnih poruka:
- Javno ulaganje u pametne tehnologije donosi višestruke ekonomske benefite. Multiplikacijski efekt ulaganja u smart city rješenja može doseći do 10 puta povećanja BDP-a.
- Razmjena znanja i iskustava među gradovima i regijama je ključna. Na Summitu su prezentirani uspješni primjeri iz prakse. Prezentirani su i manje uspješni primjeri. Iz njih se može učiti i unaprijediti buduće projekte.
- Umrežavanje i suradnja između sektora donosi konkretne poslovne prilike. Sudjelovanje privatnog sektora u razvoju pametnih gradova omogućuje inovacije i brže prilagođavanje novim tehnologijama.
- Građani očekuju digitalne usluge i interaktivne platforme. Smart city koncepti moraju biti usmjereni na poboljšanje kvalitete života kroz intuitivne digitalne alate i bolju povezanost s javnim upravama.
Pametni gradovi kao imperativ budućnosti
Smart City Summit 2025. još je jednom potvrdio da je budućnost urbanih sredina u održivim i tehnološki naprednim rješenjima. Gradovi koji ulažu u pametne infrastrukture poboljšavaju kvalitetu života svojih građana. Oni postaju atraktivna mjesta za investicije. Također postaju mjesta za inovacije i gospodarski rast.
Zelena Burza ostaje predana razvoju projekata koji doprinose zelenoj tranziciji i jačanju održivih zajednica. Već sada započinjemo planiranje novih inicijativa za sljedeći Smart City Summit 2026., s ciljem još snažnijeg povezivanja ekoloških i digitalnih rješenja koja će oblikovati budućnost naših gradova.