Opis kratak

Poruka investitorima: Poštovani investitori – ne tražite dalje, gradimo mostove zajedno! Vaša potpora ‘Vrtu susreta‘ potpora je Prirodi i društveno zanemarenoj skupini – starijim osobama. Projektom uspostavljamo biodinamičku poljoprivredu, koja osim što proizvodi najvitalniju hranu, obnavlja tlo i štiti vodene resurse; te uključujemo starije generacija u druženja i transfer znanja s mladima što čuva njihovo mentalno i fizičko zdravlje. Vaša podrška MCM-u odjekivat će u mnogim godinama koje dolaze!

Vrt susreta: zeleni most generacija

od Eni Buljubasic

  • 6.900,00 

    Cilj financiranja
  • 0,00 

    Prikupljeno
  • 0

    Dana do kraja
  • Iznos cilja

    Završetak projekta
Prikupljeno :
0%
Minimum amount is € Maximum amount is € Put a valid number
Mohanji centar mira Hrvatska, Goričan, Hrvatska

Eni Buljubasic

1 Projekti | 0 Omiljeni projekti

Vidi više

Opis duži

Naziv projekta
Vrt susreta: zeleni most generacija
Financijska klasifikacija
Manji projekt (4.000 – 7.000)
Ukupno traženi iznos
6900
Lokacija provedbe
Mohanji centar mira Hrvatska, Komparija 5
Goričan, Međimurska županija
Predviđen datum
13/1/2025
Potrebno vrijeme za završetak
3 mjeseca
Naziv pravne osobe
udruga Mohanji Hrvatska
Kategorizacija subjekta
Udruga, klub, neprofitna organizacija
URL adresu weba tražitelja
https://mohanji.org/hr
Sažetak projekta
Vrt susreta: zeleni most generacija” objedinjuje prirodne i društvene benefite kroz izgradnju biodinamičkog povrtnjaka te uzajamnu edukaciju i druženje “mladih” i “starih” generacija u Mohanji centru mira Hrvatska, Goričan (Međimurje).
Vrsta projekta
NBS (Nature-Based Solutions projekt)
CBS (Community-Based Solutions projekt)
Glavni ciljevi projekta
Glavni cilj projekta je ujediniti snage (a) ekološkog, biodinamičkog, uzgoja hrane, zero-waste principa održivog života, te (b) povezati i osnažiti zajednice koje se vrtom koriste i koje će se oko njega okupljati, jačajući društvenu koheziju i prijenos znanja na osi “stari” – “mladi”.
Prvi podcilj je unaprijediti i proširiti vrt (povrtnjak, plastenik) u Mohanji centru mira Hrvatska, kako bi njegovi stanovnici, a također i brojni volonteri i posjetioci centra mogli uživati u ekološki i biodinamički uzgojenoj, vitalnoj hrani. Mnogi posjetioci Centru će obilaskom vrta učiti o prednostima biodinamički uzgojene hrane na zdravlje čovjeka, tla i čitave biosfere.
Drugi podcilj je osigurati socijalnu inkluziju inače izoliranih skupina, umirovljenika (“starih”) te povezati lokalnu zajednicu sa zajednicom u novoosnovanom centru mira (“mladi”). Radionice prijenosa znanja i druženja “starih” i “mladih” osigurat će povezivanje, rast i zadovoljstvo obiju skupina. Te radionice će se odnositi na tradicionalne prakse i vještine međimurskog poljodjelstva te nove prakse biodinamike, uključujući i zero-waste art radionice, npr. izrade ukrasa od lišća kukuruza.
Opis problema
(a) Postojeći vrt (povrtnjak) u Mohanji centru mira je premalen I nedovoljno razvijen. Zbog niskih temperatura I snijega u hladnijem dijelu godine, nedostatak plastenika onemogućava kontinuiran ekološki I samoodrživ izvor hrane za stanovnike Centra (tri osobe). Osobe koje žive u Centru daju sve od sebe u razvoj vrta, no potrebno je uložiti dodatna sredstva u izgradnju plastenika, vodene pumpe I proširenje. Također, zajednica u Mohanji centru mira iznimno je motivirana za izgradnju I održavanje biodinamičkog uzgoja hrane te života po zero-waste principima (već je napravljeno koraka u tom smjeru, pa se hrana kompostera, posjećen je Centar dr. Rudolfa Steinera za savjete i vodstvo), no potrebna im je dodatna edukacija kako bi postali snažan primjer ekoloških inicijativa koje snažno zagovara European Green Deal za obnovu tla i zdravlja u EU te borbu protiv klimatskih promjena.

(b) Goričan je malo mjesto (2800+ stanovnika) koje starijoj populaciji odnosno umirovljenicima ne pruža mnogo prilika za kvalitetno i aktivno provođenje vremena u socijalnom kontekstu. Zbog ekonomske mobilnosti mlađih generacija u druge, veće gradove, mnoge “bake i djedovi” ostaju sami u kućama, a posebice su usamljenošću pogođeni udovci. Istraživanja u RH pokazuju da su usamljenost i samoća “značajno negativno povezane sa zadovoljstvom životom, samopoštovanjem i doživljajem smisla života” te da su “starije osobe posebno osjetljive na negativan utjecaj svojevoljnog povlačenja u samoću na subjektivnu i psihološku dobrobit (Tucak Junaković 2019). Također, zajednica u MCM se želi više integrirati s lokalnim stanovništvom, no to se još nije dogodilo zbog određenih predrasuda.

Opis rješenja
(a) Proširenje vrta, izgradnja plastenika te ugradnja pumpe za vodu omogućit će stanovnicima, volonterima i posjetiteljima Centra kontinuiran i stabilan izvor ekološki uzgojene hrane. Ta će se hrana posluživati na dnevnoj bazi u Centru stanovnicima i svim posjetiteljima. Očekujemo da će broj posjetioca i volontera u centru znatno rasti u 2025. godini i kasnije, kako se Centar bude etablirao u vodeći regionalni centar za samorazvoj te holističke prakse u Hrvatskoj I šire. Posjetioci i volonteri Centra imat će priliku svjedočiti i učiti o prednostima biodinamičkog uzgoja hrane i zero-waste principima ekološki održivog života te nova znanja prenijeti u svoje domove, gradove i zemlje, šireći učinak projekta.
Trajniji benefit projekta je i taj što će, nakon što udruga Mohanji Hrvatska (vlasnik j.d.o.o. u otvaranju) ishodi dozvole za preradbu i prodaju proizvoda napravljenih od povrća i voća uzgojenog u Centru, lokalna zajednica moći kupovati ovakvu ekološki i biodinoamički uzgojenu hranu.(b) Radionice prijenosa znanja između “starih” i “mladih” starijoj će populaciji u Goričanu dati novi izvor samopoštovanja i zadovoljstva jer će imati iskustvo korisnosti i cijenjenosti vlastitog znanja i vještina. Iako je takav transgeneracijski prijenos tradicionalnih znanja prekinut zbog unutar obitelji unatrag 1-2 generacije na globalnoj razini, ovakvo iskustvo dati će primjer takvog iskustva sudionicima projekta, pozitivno utječući na njihovo mentalno zdravlje i opću psihološku dobrobit.
U projekt će biti uključeni lokalni umirovljenici, oni koji žive u vlastitim domovima, kao i oni koji žive u domovima za umirovljenike.
Također, stanovnici MCM-a će se suradnjom sa “starima” i marketinškim/medijskim obraćanjima projekta bolje predstaviti lokalnoj zajednici, što će dovesti do snažnije integracije MCM-a u lokalnu sredinu.
Jedinstvena vrijednosna ponuda
Institucije koje se bave edukacijama za ekološku/biodinamičku poljoprivredu, ne bave se i rješavanjima socijalnih problema. Institucije i udruge koje okupljaju određene društvene skupine, npr. umirovljenike ili mladež, fokusiraju se uglavnom isključivo na aktivnosti socijalnog tipa (npr. igranje karata), koje se često provode u zatvorenim prostorima.
Projekt “Vrt susreta” ujedinjuje ekološku održivost i razvoj kroz provedbu biodinamičke poljoprivrede u Mohanji centru mira (koji je otvoren za posjetitelje svakog dana) s provedbom socijalne inkluzije počesto marginaliziranih članova društva, tj. umirovljenika, čime se doprinosi njihovom psihološkom i fizičkom boljitku. Vrt susreta uključuje savjetovanje i dijeljenje iskustava “starih” i “mladih”, odnosno komunikacija na susretima je obostrana: stari uče mlade, a mladi uče i stare, otvarajući mjesta za diskusiju i razmjenu ne samo poljoprivrednog znanja već i popratnih životnih iskustava. Na taj način, “stari” podučavaju ali i uče, što doprinosi njihovu osjećaju samo-vrijednosti, ali i intelektualne vitalnosti i mentalnog zdravlja.
“Mladi”, pridošlice u međimurskom kraju, također simultano uče o kulturološkim, geo-klimatološkim, poljodjelskim i inim specifičnostima svog novog doma, kroz formalno (R. Steiner centar) i neformalno (druženje sa “starima”) obrazovanje. Unikatno je to i što je MCM vegansko mjesto koje će svojim praksama testirati i biodinamički uzgoj po veganskim principima, pružajući relevantan feedback R. Steiner centru.
Ciljana publika i korisnici
1. Mohanji centar mira Hrvatska: trajni stanovnici, volonteri, šira zajednica posjetitelja
– prvi korisnici i održavatelji Vrta susreta i u budućnosti je zajednica Mohanji centra mira u Goričanu. Ta skupina trenutno broji troje ljudi, no od 2025. , očekuje se da će taj broj rasti na četiri i druge volontere koji će u Centru boraviti na dulje vrijeme. Bogat vrt omogućit će kontinuiranu zdravu prehranu za stanovnike i volontere, kao i za posjetitelje Centra, kojima će se nuditi obroci pripremljeni od ove hrane.
2. Lokalno starije stanovništvo, takozvani “stari”, koji će steći prijatelje kod kojih će uvijek biti dobrodošli na čaj ili obrok, i nakon završetka projekta
3. Šire lokalno stanovništvo: s kojim će stanovnici Centra razmjenjivati znanja, lokalno sjemenje i proizvode vrta
4. Centra dr. Rudolfa Steinera, Donji Kraljevec, koji će educirati “mlade”, a ujedno tako i “stare” o veganskim i općim principima biodinamičkog uzgoja
Angažman korisnika
1. Stanovnici Mohanji centra mira Hrvatska (Goričan) i voditeljica Centra Eni Buljubašić (Split) iznimno su motivirani za postavljanje biodinamičkih načela uzgoja hrane i ekološki način života u svim dimenzijama. Stanovnici Centra i voditeljica će pohađati edukaciju i radionice o biodinamičkom uzgoju.
2. S ravnateljicom Centra dr. Rudolfa Steinera inicijalno je već dogovorena suradnja za potrebe izvođenja ovog projekta (edukacije, radionice, studijski posjet Sloveniji)
3. Loklanom stanovništvu u mjestima Goričan, Donji Kraljevec i Prelog pristupit će se preko lokalnih udruga umirovljenika, kao i medijskim pozivima, no neki su pripadnici “starih” inicijalno također iskazali interes za suradnju na projektu, preko lokalnih kontakata.
Vrijednost za zajednicu i okoliš
A. Biodinamički uzgoj hrane korak je iznad ‘samo’ ekološki uzgojenoj hrani. MCM svojim provođenjem biodinamičkih principa uzgaja hranu povećane vitalnosti za svoje stanovnike, posjetitelje i volontere. Biodinamički uzgoj dokazano obnavlja mineralno osiromašena tla – a obnavljanjem tla, obnavlja se čitava biosfera kroz učinak na vodu, i druge biljke i životinje. Tko se pozitivan ekološki učinak prelijeva u prirodnu okolinu. S druge strane postojanje biodinamičkog vrta u MCM-u doprinosi znatnoj promociji ovih principa jer MCM posjećuju mnogi volonteri i posjetioci iz zemlje i inozemstva. Budući da je Centar otvoren svima, i svakog dana, lokalno je stanovništvo uvijek dobrodošlo posjetiti MCM i učiti o svim principima uzgoja.
U užem smislu, socijalni učinak projekta aktivira sudjelovanje “starih”, umirovljenika, u boravku u prirodi, transferu znanja i produktivnim druženjima s “mladima”. Takav transfer znanja potiče socijalne veze i njihovo jačanje, jer obnavlja one prakse kakve su se nekad odvijale u obiteljima i tradicionalnim zajednicama. Starije će stanovništvo potvrditi svoju samo-vrijednost i društvenu relevantnost, koje su im izoliranošću u vlastitim domovima ili umirovljeničkim institucijama, u suvremenim društvima oduzete. Rezultat je veliki benefit za njihovo mentalno i fizičko zdravlje. Druženja provedena ovim projektom, postavit će model i uvod u nastavak takvih i sličnih druženja nakon projekta, a klupa u “Vrtu susreta” ostat će kao trajan materijalni podsjetnik i zamašnjak za nastavak okupljanja mladih, starih i svih drugih zainteresiranih za ekološki i socijalni boljitak zajednice.
Ključni partneri
Ključni partner je Centar dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu.
Oni će osigurati edukaciju i radionice iz biodinamičke poljoprivrede za “mlade”, tj. stanovnike i voditeljicu Mohanji centra mira (Goričan), koji će zatim sujedlovati u razmjeni znanja i radionicama između “starih” i “mladih”.
Drugi partneri su udruge umirovljenika u mjestima Goričan, Donji Kraljevec i grad Prelog s okolicom (moguće je uključenje i umirovljenika iz okolnih mjesta koja ovdje nisu izrijekom spomenuta, dakle nisu isključeni).
Ključni resursi
Prostorni resursi su osigurani: u MCM-u je već postojeći vrt koji treba nadograditi, a Centar raspolaže s dovoljno prostora za izgradnju plastenika i proširenje vrta te postavljanje klupe za susrete.

Ljudski resursi su dovoljni i osigurani: troje stanovnika MCM-a može redovito održavati vrt s plastenikom 6×6 m2, 10 gredica s pumpom za vodu. Usto, u MCM-u pomažu i volonteri koji, ponajviše vikendom, pristižu iz raznih krajeva Hrvatske i regije.

Intelektualni resursi: osigurani su projektom kroz paket edukacije koju će dobiti stanovnici centra (3 osobe) i voditeljica centra, kako bi mogla (uz suradnju s dr. Posavec) vršiti superviziju nad postavkama biodinamičkog uzgoja.

Socijalni resursi: suradnja sa “starima” bit će osigurana kroz lokalne kontakte volontera (D. Matić iz Goričana) i neke od “starih” koji će se među prvima uključiti u projekt te pozvati svoje kontakte. Uz geografski prvog susjeda MCM-a, jedna od njih je “stara” vlasnica ekološkog vrta, gđa. Slavica Marciuš iz Donjeg Kraljevca. Svojim kontaktima i pozivom na uključenje u projekt doprinijet će i dr. Dijana Posavec, ravnateljica Centra R. Steinera.

SWOT analiza projekta
SNAGE. U potpunosti su zadovoljeni materijalni (prostor, zemlja), ljudski (stanovnici centra i voditeljica centra) i intelektualni (suradnja s Centrom R. Steinera) uvjeti za provedbu projekta. Među lokalnim stanovništvom Goričana i Donjeg Kraljevca nalaze se simpatizeri i volonteri MCM-a. Već ostvaren pozitivan kontakt s medijima (novinarka portala emedimurje.hr) osigurat će dobru i pozitivnu medijsku pokrivenost projekta.

SLABOSTI. U MCM su stanovnici uselili u travnju/svibnju 2024. godine, te su do sada bili uglavnom fokusirani na fizičko opremanje i uređenja prostora za potrebe Centra te se do sada nisu integrirali u lokalnu zajednicu, a sama priroda i misija Centra je lokalnom stanovništvu nepoznata i donekle nerazumljiva. To predstavlja glavnu slabost projekta, a ujedno i priliku koja se rješava ovim projektom. Međimurci su među ekološki najosvještenijim stanovnicima RH, te cijene kad se poštuju njihove vrijednosti i način života, što će se pokazati i ekološkom i socijalnom dimenzijom ovog projekta.

PRILIKE – Suradnja s Centrom R. Steinera je izvanredna prilika za uspjeh ovog projekta. Steiner Centar je uvelike etabliran i prepoznat u Međimurju i RH, a biodinamička poljooprivreda je njegov forte. Mohanji centar mira i Centar R. Steinera udaljeni su tek 10 minuta vožnje jedan od drugog što osigurava laku komunikaciju tijekom i nakon provedbe projekta. Ravnateljica R. Steiner Centra je vrlo motivirana pomoći MCM-u pri postavljanju biodinamičkog povrtnjaka te pružiti sve potrebne edukacije i pomoć pri spravljanju veganskih pripravaka. U trenutku prijave projekta, dogovoren je sastanak voditeljice MCM-a s načelnikom općine Goričan kako bi se predstavio sami MCM te ovaj projekt sa svim benefitima za ekološke i socijalne dimenzije općine Goričan i susjednih mjesta.
Uspješna komunikacija i provedba ovog projekta snažno će integrirati MCM u lokalnu zajednicu, što će svim dionicima donijeti benefite.

PRIJETNJE. Stanovnici MCM-a, izuzev Vimale Bjelaković nemaju mnogo prethodnog iskustva s poljoprivredom pred svoje preseljenje u MCM (iako već od ljeta 2024. održavaju postojeći vrt). Potrebno je pratiti napredak da se osigura da se konzistentno primijenjuju biodinamički principi. Potrebno je kontinuirano učenje stanovnika Centra.
Lokacijski je MCM izdvojen od ostatka naselja Goričan, nalazi se tik uz mađarski granicu, pa će biti potrebno osigurati prijevoz za “stare” za potrebe projekta. Do 11/2024. stanovici MCM-a se nisu u potpunosti integrirali u postojeću lokalnu zajednicu, no održavaju se dobri odnosi sa susjedom te postoji više prilika za razrješavanje mogućih prijetnji (navedeno gore).

Informacije o timu
1. Voditeljica Mohanji centra mira Hrvatska (MCM), Eni Buljubašić
dr.sc. Eni Buljubašić docentica je na Filozofskom fakultetu u Splitu na kojem predaje na Odsjeku za hrvatski jezik i književnost. Oduvijek zainteresirana za ekologiju i podržavateljica osviještenog suživota s prirodom, Eni se i kroz profesionalni rad bavila pitanjima ekologije, kroz vizuru ekokritike književnosti i okolišne humanistike, principa koji povezuju književni i kulturalni rad s propitkivanjem i zagovaranjem ekološki podržavajućih kulturalnih praksi. Kao volonterka sudjelovala u akcijama sadnje drveća kroz udruge ACT Hrvatska, Zasadi stablo, ne budi panj i Boranka. Privatno se trudi živjeti što više po ekološkim principima i vrijednostima, od izbora hrane do izbjegavanja plastične ambalaže.
2. Vimala Bjelaković, stanovnica MCM-a
Vimala je po struci aromaterapeutkinja te je vrlo dobro upoznata s biljkama i načinima njihova korištenja u terapeutske svrhe (čajevi, esencije i sl.). Također, ima iskustva u izradi prirodne organske (aromaterapijske) kozmetike, od proizvoda za njegu lica i tijela te pripravaka za čišćenje. Ima prethodnog iskustva u uzgajanju povrća, na području Solina gdje je živjela do preseljenja u MCM. Vimala je voditeljica humanitarne udruge ACT Hrvatska koja je provela brojne akcije sadnje voćaka na tlu Hrvatske (728 posađenih voćaka od 2021. do 2023. godine).
3. Lea Kosovac, stanovnica MCM-a
Lea je diplomirana novinarka s dvanaestogodišnjim iskustvom rada na BIH televiziji. Strastvena za zagovarateljica obnove ekološkog načina života u svim sferama društva. Zajedno s Vimalom u MCM-u sudjeluje u pripremi čajeva i dehidracjiji voća te izradi prerađevina od organskog voća i povrća. Njezin je cilj usavršiti recepture za marmelade i veganske namaze kao Brend MCM-a koji će se prodavati nakon registracije. Lea je zadužena za održavanje sadnica cvijeća u MCM-u.
4. Dejan Jovanović, stanovnik MCM-a
Dejan je poduzetna ‘muška ruka’ u MCM-u, koji se brine o održavanju okućnice i pomaže u svim poslovima održavanja vrta.
Inspiracija, motivacija i razvoj ideje
Slogan Mohanji centra mira je “vratite se svojoj prirodi”. Priroda je dio čovjeka, i čovjek je dio prirode, zato podržavajući zdravlje tla, vodenih sustava, biljaka i životinja biodinamičkom, ekološkom poljoprivredom čovjek ne podržava samo sebe i svoje zdravlje već i Prirodu/Život sam.
Mi u Mohanji centru mira želimo svojim načinom života u potpunosti i praktično živjeti vrijednosti podržavanja cjeline Života, nenasilja i dobročinstva. Hrana je centralna točka ekološki promišljenog života, i zato želimo uzgajati prirodnu i visoko kvalitetnu hranu za sebe i sve svoje posjetitelje. Želimo biti primjer skladnog suživota s primjerom i pomoći da naš Centar bude ‘hub’ iz kojeg će mnogi drugi ponijeti ta znanja i vrijednosti.
Naš slogan ‘vratite se svojoj prirodi’, znači i vratiti se ‘originalnim postavkama’ koje svaki čovjek nosi u sebi: poštovanju, ljubaznosti, bezuvjetnom dobročinstvu i dijeljenju onog što imamo od srca. Zato u ovaj projekt želimo uključiti i često marginaliziranu društvenu skupinu: umirovljenike. Nakon završetka profesionalnog rada, mnogi umirovljenici, posebice muškarci udovci, pate od nedostatka društvenih veza i posljedično od usaljenosti i depresije. Ovim projektom dajemo im povezanosti i vrijednosti koji se počesto gubi u toj dobnoj skupini. Budući da mnogi stariji ljudi imaju vještine i znanja koje nemaju kome direktno prenijeti, ovim projektom omogućuje se i taj aspekt transfera tradicijskog znanja. Socijalna integracija i razvoj društvenih veza pogoduje i stanovnicima MCM-a koji su svi pridošlice u međimurski kraj. Ovaj aspekt projekta inspiriran je uspješnim projektom “Stari uče mlade” provedenim 2014. u Kaštelima u organizaciji udruge Trokut mladih Kaštela.
SMART ciljevi
SPECIFIČNI: Priprema: 1 teorijska edukacija o biodinamičkoj poljoprivredi, 2 praktične radionice i studijski izlet na biodinamičku farmu u Sloveniji (organizirani od Centra R. Steinera). Specifični koraci projekta: 3 akcije sadnje (s razmakom od 3-4 tjedna); svaka od akcija sadnje je ujedno i radionica u kojoj se pred sami čin sadnje (i u toku njega) događa razmjena znanja. Svaku sadnju prati (tjedan nakon) i po 1 druženje/art/zero-waste radionica neformalnijeg tipa (ukupno 3 takve radionice).

MJERLJIVI: postavljen plastenik, nabavljen potrebni alata; kupljene sadnice; posađen i proširen povrtnjak; postavljena kupa; održane 3 jednodnevne akcije sadnje (mjerljivi rezultati + završetak poslova sadnje od strane stanovnika MCM-a); održana 3 druženja/radionice s proizvodima (cvijeće, košare i zapisnicima o razmjeni znanja sa starih na mlade); održana sadnja cvijeća.

OSTVARIVI: svi materijalni ciljevi su nedvojbeno ostvarivi (postavljanje plastenika, opreme; kupnja sadnica u okviru budžeta i prema dogovoru nakon edukacije); također i edukacija u R. Steiner Centru prema dogovorenom modelu (1 teorijska edukacija + dvije praktične edukacije). Ostvariv je i cilj sakupljanja dovoljnog i optimalog broja ‘starih’ za sudjelovanje u projektu, zahvaljujući lokalnim osobama (primjerice, gđa. Marciuš je majka dr. Posavec, koja je pristala na suradnju i koja će motivirati svoje poznanike). Potencijalno su ostvarivi ciljevi dobre komunikacije i suradnje među ‘mladima’ i ‘starima’, pa je stoga važno da voditeljica MCM-a uloži trud da taj aspekt teče optimalno.

RELEVANTNI: postavljen plastenik i proširenje vrta; edukacija i uzgoj povrtnjaka u skladu s biodinamičkim principima; dobra suradnja među ‘mladima’ i ‘starima’ koja će osigurati otvorenost, povezanost i pokrenuti razmjenu iskustva i znanja u dobrom duhu. Relevantna je medijska promidžba svake od triju faza projekta odnosno projekta u cjelini po njegovu završetku.

VREMENSKI ODREĐENI: povrće koje će se saditi u veljači i ožujku bit će ono povrće koje se tada sadi (na otvorenom bob, grašak, celer; u plasteniku, patliđan, ralčica – prema uputama s edukacije); cvijeće i ukrasno bilje koje će se saditi u ožujku/travnju – prema uputama s edukacije. Pred početak sadnje, vrt treba biti proširen, plastenik postavljen. Vremenski određeno je također drugu art/zero-waste radionicu (nakon 2. sadnje) tempirati pred Dan žena. Finalizacija projekta je pred Dan planeta Zemlje, što pogoduje medijskoj promociji projekta.

Inovativni aspekti
Ovim se projektom širi biodinamička poljoprivreda u MCM koji će biti još jedan živi primjer ekološkog suživota s prirodom, življenja zero-waste vrijednosti i bogatstva koje iz toga proizlazi. Mnogi posjetitelji Centra će biti implicitno ili eksplicitno educirani o tim principima i praksama, jer će naša klupa biti i nakon projekta ‘mjesto susreta‘ koje će pokretati razgovore i edukacije.
Iznimno inovativan aspekt ovog projekta je eksperimentalan: Budući da je MCM vegansko mjesto, u uzgoju povrća i voća koristit će se veganske verzije biodinamičkih pripravaka, čime će će pratiti njegova svojstva naspram onih životinjskog porijekla.Socijalna integracija mlađih i starijih dijelova populacije iznimno je niska u suvremenom društvu. Ovaj se projekt provodi u manjim mjestima (općina Goričan ima 2823 stanovnika) u kojima je u kojima su mogućnosti društvene uključenosti i aktivnosti znatno manje nego u većim gradovima. Stoga ovaj projekt donosi nov model aktivnosti koji predstavlja win-win situaciju svim uključenima skupinama: fizičko zdravlje i boljitak (osoba, sustava tla i vode kroz uzgoj vitalne hrane bez pesticida i inog) te društveno i mentalno zdravlje i boljitak (uključenost, pozitivno samo-vrednovanje, smanjenje osamljenosti kod starijih osoba, druženje).
Vrt susreta” je centralni katalizator nastajuće zajednice koja oprimjerenjuje ekološka načela i gradi zajednicu koja uključuje sve generacije.
Kako će se osigurati daljnja održivost projekta
Jednom izvršena edukacije i radionice dati će “mladima” u MCM-u sva potrebna znanja za implementaciju biodinamičkog uzgoja hrane. Ova će se suradnja nakon projekta po potrebi nastaviti specifičnim savjetovanjem ili radionicom od strane Centra R. Steinera. Voditeljica centra MCM će u suradnji s ravnateljicom centra R. Steinera dr.sc. Posavec dogovoriti posjete MCM-u kako bi se potvrdio standard uzgoja.

Klupa postavljena pored vrta ostaje ne samo kao spomen na izvršen projekt već i kao trajno mjesto susreta i neformalne edukacije o biodinamičkom uzgoju za sve posjetitelje i volontere MCM-a.

Vrt s klupom kao mjesto susreta, i šire, čitav MCM će nakon ovog projekta biti etablirano mjesto za razmjenu ideja, znanja, i najvažnije, prijateljstva i ljubaznosti, u kojem je svatko dočekan s dobrodošlicom, bio “stari” ili “mladi”. U suradnji sa “starima” koji će biti najaktivniji sudionici našeg projekta te predsjednicima udruga umirovljenika na području općine Goričan (Donjeg Kraljevca, Preloga), neformalna druženja će se nastaviti, primjerice na tjednoj bazi (‘utorak za umirovljenike’).

Uz novčana sredstva, traži se
Umrežavanje
Što se nudi zauzvrat
Društveni povrat na investiciju (SROI)
Javno priznanje
Drugi benefiti
Obrazloženje odgovora
1. Investitori ulaganjem u ovaj projekt dobivaju izniman SROI jer “Vrt susreta” kombinira:
(a) provedbu i promociju biodinamičke poljoprivrede, nadstandarda ekološkom/organskom uzgoju hrane (biodinamička je hrana najvitalnija, a proces uzgoja *obnavlja* tla i vodene sustave, što nebrojene benefite vraća biosferi u cjelini.
(b) kombinacija ekoloških benefita i socijalnih benefita u ovom projektu je nesvakidašnja. Jedinstvenost ovog projekta je i inkluzija starijeg stanovništva, napose umirovljenika. Počesto društveno marginalizirane i osamljene u svojim domovima ili institucijama, starije osobne pate od psiholoških posljedica izoliranosti i manjka samo-vrednovanja jer se osjećaju ‘nekorisnima’ jednom kad uđu u mirovinu. U ovom projektu, “stari uče mlade”, ali i “mladi uče stare”, čime se održava sampoštovanje te mentalna i fizička aktivnost starijih osoba.2. Donatorima će biti uručena uramljena zahvalnica na potpori, istaknuto mjesto na našoj postojećoj i novoj web stranici posvećenoj MCM-u te društvenim medijima (FB, IG), kao i u medijima koji će pratiti projekt.
Partner projekta Centar R. Steinera će u raznim predavanjima, popisima i primjerima dobre prakse u RH navoditi “Vrt susreta” MCM-a te njegovi donatore. Steiner Centar ima velik utjecaj i iznimnu umreženost u inozemstvu (Italija, Slovenija, Poljska, Mađarska, Egipat, itd.), a Mohanji Centar mira je također dio regionalne (Slovenija, Srbija, BiH) te globalne mreže (Mohanji Centres of Benevolence). U digitalnim i tiskanim izvješćima globalne Mohanji Fondacije navode se sprovedeni projekti i donatori s posebnim zahvalama donatorima.Klupa postavljena u “Vrtu susreta” s plaketom zahvale donatoru ostaje kao trajan posjetnik i promidžba tvrtke.

3. Donatorima nudimo zauzvrat ciklus od 3 radionice za zaposlenike tvrtke posvećene osnaživanju zaposlenika i poboljšavanju kulture kooperativnosti unutar tvrtke, pto dovodi do općeg zadovoljstva i povećanja produktivnosti.
Radionice će biti precizno osmišljene u dogovoru s donatorom uzimajući u obzir specifične zahtjeve tvrtke, no tehnike i znanja koja ćemo prenijeti vašim zaposlenicima utjecat će pozitivno na njihovo samopouzdanje, mentalnu jasnoću i fokus, te opće zadovoljstvo.
Radionice osmišljavamo kroz suradnju s tvrtkom Success Mpowered (https://www.successmpowered.com/) a korištene metode uključuju vježbe disanja, vježbe fokusirane prisutnosti, predavanja i interaktivne vježbe.

________________________________________________________

 

Upute za uplatu

Hvala vam što ste odlučili podržati projekt putem Zelene Burze! Sve uplate idu preko našeg sustava kako bismo osigurali transparentnost i profesionalno upravljanje sredstvima.

IBAN: HR7724840081135360392
Banka: Raiffeisenbank Austria d.d.
Primatelj: Green Fusion (Zelena Burza)
Model i poziv na broj: HR00 – [OIB vašeg subjekta]
Poziv na broj: [Unesite referentni broj projekta]
Opis plaćanja: Sredstva za projekt – [naziv projekta]
Iznos uplate: xxxxx (Unesite iznos projekta)
Model i poziv na broj: HR00 – [OIB vašeg subjekta]
SWIFT/BIC: RZBHHR2X (za međunarodne uplate)

Naknada za investitore
Investitori plaćaju naknadu prema sljedećim uvjetima:

  • Za model 1: Ukoliko Zelena Burza pruža osnovnu podršku naknada je 10% ukupnog iznosa investicije.
  • Za model 2: Ukoliko Zelena Burza preuzima veću razinu angažmana i odgovornost za organizaciju, provedbu i izvještavanje projekta, naknada je 20% ukupnog iznosa investicije.

Za ovaj projekt, naknada iznosi:

  • Za model 1 (10%): 690 EUR
  • Za model 2 (20%): 1.380 EUR

Dodatna dokumentacija projekta

Dodatna detaljnija dokumentacija projekta je dostupna isključivo na zahtjev investitora i nije javno dostupna zbog zaštite podataka. Dodatna dokumentacija uključuje: operativni, marketinški i financijski plan, zajedno sa troškovnikom i vremenskim okvirom za marketinške aktivnosti. Ukoliko ste zainteresirani, molimo pošaljete zahtjev za dostavu dokumentacije, s napomenom o kojem se projektu radi, putem maila info@ecostockmarket.eu

Zakaži online pitch sastanak

Zakazivanje pitch sastanka 1na1
Unesite svoje podatke kako bismo organizirali 1-na-1 pitch sastanak između vas i tražitelja projekta. Ovaj korak omogućuje vam da se detaljnije upoznate s projektom koji vas zanima te dogovorite uvjete financiranja.
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.