Iz Sesvetskih šuma izvukli smo dvije tone smeća: Šokantni prizori i opasnosti koje smo zatekli!
U samo jednom danu uspjeli smo izvući nevjerojatnih dvije tone otpada iz Sesvetskih šuma, a ono što smo zatekli na terenu ostavilo nas je bez riječi. Smrad je bio nesnosan, a šokantni prizori smeća činili su se kao iz nekog apokaliptičnog scenarija.
Šuma ili odlagalište otpada?
Među pronađenim stvarima bili su prozori, staklo, knauf, stari namještaj, dijelovi automobila, pelene za odrasle, pa čak i leševi životinja. Naše šume postale su inkubator virusa i potencijalna žarišta bolesti, a ovaj alarmantan slučaj jasno pokazuje koliko je važno redovito čistiti prirodu. Smrad koji smo osjetili nije samo neugodan – on nosi potencijal zaraze koji može ugroziti zdravlje i sigurnost svih nas.
Zanimljiv (i pomalo bizaran) detalj? Pronašli smo dovoljno građevinskog otpada da bismo mogli složiti jedan automobil i izgraditi manju kuću, uključujući sve dodatke i “ukrase”. Čak smo naišli na odbačenu plastičnu kadu zajedno s kućnim brojem, otkrivši nesavjesnog vlasnika kuće na Voloderskoj ulici. Očito je renovacija završila u šumi, a njegov otpad odveo nas je ravno do kućnog broja 14!
Odgovornost je na svima nama
Ovi podaci podsjećaju nas koliko je važno odgovorno postupati s otpadom i brinuti o našoj okolini. Očuvanje prirode nije samo stvar estetike, već i našeg zdravlja i sigurnosti. Otpad koji se gomila u šumama nije problem koji će se sam riješiti – to je problem koji čeka nas, zajednicu, da se uhvatimo u koštac s njim.
Poziv na akciju: Čišćenje šuma je zadaća svih nas!
Iz Sesvetskih smo šuma izvezli nekoliko kamiona raznovrsnog otpada (2 tone) a čak 50 sudionika, većinom zaposlenika društveno odgovornih poduzeća, hrabro su se uhvatili ovog izazova. Uz ljutite komentare sudionika da se negdje u blizini očito krije nesavjesni autolakirer ili limar, jedno je sigurno – ova akcija nije samo tim bilding, već krik za promjenom!
Voditelji akcije sve su prijavili nadležnim institucijama, koje se nadamo da će pokrenuti potrebne korake prema nesavjesnom građaninu koji je svoj ilegalno odbačeni otpad čak obilježio vlastitim kućnim brojem. Sada je vrijeme da podignemo svijest i učinimo sve što možemo kako bismo naše šume ponovno učinili sigurnima i čistima.
Sudjelovali: IDOP (Institut za društveno odgovorno poslovanje), Zelene i Plave Sesvete, Grad Zagreb, mjesni odbor, A1, Ernst & Young, EOS Matrix, Hrvatske šume.