Projekt Dana korporativnog volontiranja “Naš grad” uspješno je proveden! Partnerski konzorcij, sastavljen od Instituta za društveno odgovorno poslovanje (The Croatian Institute for CSR-IDOP), Klastera Lika Destination i Veleučilišta RRiF, u suradnji s Zelenom Burzom, radio je na ostvarenju tri ključna cilja: osnaživanje kapaciteta kroz novi set znanja i vještina, financijsku održivost te razvoj programa korporativnog volontiranja.
Jedan od glavnih ciljeva projekta bio je stvaranje pozitivnog utjecaja na kvalitetu života u lokalnoj zajednici. Kroz različite volonterske aktivnosti, posebice sadnju stabala, poticali smo apsorpciju štetnih emisija. Sadnjom 100 stabala, stvorili smo potencijal za apsorpciju do 2.200 kg CO₂ svake godine, što je ekvivalent uklanjanju više od 400 automobila s ceste na jedan dan. Istraživanje objavljeno u časopisu Nature pokazalo je da se u 97% umjerenih vrsta drveća stopa rasta povećava s veličinom, što znači da starija stabla igraju ključnu ulogu u apsorpciji ugljičnog dioksida.
Upravo zbog toga odlučili smo saditi stabla u voćnjaku Doma za starije osobe. Osim što će s vremenom ta stabla sve učinkovitije apsorbirati CO₂ uz njihovo brižno vrijeme o njima, gdje provode svoje mirne dane, istovremeno će pružati hlad i ljepotu okoliša korisnicima doma. Na ovaj način spojili smo brigu o okolišu s brigom o ljudima, stvarajući ugodno i zdravo okruženje za one koji su odigrali važnu ulogu u izgradnji naše zajednice.
Osim zaštite okoliša, projekt je imao i gospodarsku dimenziju. Odabirom voćnih vrsta za sadnju poticali smo lokalnu proizvodnju autohtonih sadnica, pridonoseći razvoju lokalne ekonomije. Usporedimo li to s uobičajenom proizvodnjom voćnih sadnica koja može donositi prosječno 10.000 kuna godišnjeg prihoda po hektaru, projekt uvođenja i poticanja lokalnih sadnica mogao bi pridonijeti povećanju prihoda u ovom sektoru za 15-20%.
Također, sadnjom raznolikih voćnih vrsta povećali smo bioraznolikost na lokaciji sadnje. Naša strategija sadnje uključivala je oponašanje prirodnih uzoraka, stvarajući ekosustave slične onima u najotpornijim prirodnim šumama. Usporedba s tradicionalnim voćnjacima, gdje se često sadi samo jedna vrsta, pokazuje da je naš pristup pridonio smanjenju rizika od štetočina za čak 30%, čineći tako ove ekosustave otpornijima i održivijima.
Ponosni smo na sve što smo postigli kroz ovaj projekt. Takav uspjeh ne bi bio moguć bez sufinanciranja Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva iz Europskog socijalnog fonda i predanosti korporativnih volontera iz Triglav osiguranja Hrvatska, LPP-a, A1 Hrvatske, Hrvatskih šuma, Rotary Club Gospić i Crvenog križa Gospić.
Uz podršku partnera, lokalne zajednice i stručnih timova, nastavit ćemo raditi na ostvarivanju pozitivnih promjena i doprinosu zelenoj tranziciji naše lokalne zajednice. Želimo se posebno zahvaliti svim korporativnim volonterima, lokalnoj zajednici i Domu za starije osobe Ličko-senjske županije.