U samom početku zelene transformacije, primarno EU, ali posljedično i čitavog svijeta, pojavilo se pitanje tko će platiti najveći dio troškova tranzicije.
Analiza spremnosti hrvatskih poduzeća na zelenu tranziciju za klimatsku neutralnost, koju su lani proveli HGK i konzultantska tvrtka Apsolon, pokazala je da više od 60 posto tvrtki ne percipira zelenu tranziciju kao priliku. Iako zelena tranzicija nije dominantno percipirana kao prilika, više od 60% tvrtki ima projektnu ideju ili spremne projekte te žele ulagati u povećanje energetske učinkovitosti kroz ulaganje u infrastrukturu, povećanje udjela korištenja obnovljivih izvora energije te inovacije i nove tehnologije.
Tvrtke smatraju i da će zelena tranzicija najviše utjecaja imati na poslovni model, infrastrukturu i prihod. Strategiju zelene tranzicije ima 15,7% tvrtki, dok 60% planira izraditi strategiju. Nefinancijski izvještaj izrađuje 20% tvrtki ispitanika, dok ih 28% to planira. U pogledu planova, njih 27,1% već je započeo s intenzivnim pripremama, 24,7% planira započeti aktivnosti u sljedećih 12 do 36 mjeseci, a 15,7% planira započeti aktivnosti sljedećih 6 do 12 mjeseci. Podrška im je potrebna u pogledu informiranja i edukacije, to je potvrdilo 31,5% ispitanika, dok ih 28,3% posto treba podršku u pripremi, provedbi i financiranju projekata.
Sektor poljoprivrede procjenjuje svoj poslovni model kao najspremniji za zelenu tranziciju. Krajnji je trenutak da hrvatske kompanije počnu strateški razmišljati o svojoj zelenoj transformaciji.
Piše Darko Bičak za Poslovni dnevnik